داستان جایزه تابستانی
داستان

جایزه تابستانی

نویسنده: رضا وحید
ناشر: جمکران
تعداد صفحات: 152

داستان سعید دانش‌آموز دبستانی که پدرش قول داده اگر معدلش بیست شود برای او یک جایزه ویژه می‌خرد.

داستان از روز آخرین امتحان سعید آغاز می‌شود. سعید با تمام تلاشی که می‌کند معدلش ۱۹.۵ می‌شود و پدرش یک مرغ را به عنوان جایزه برای او می‌خرد. داستان در مورد کشمکش‌های سعید با این جایزه است.


تحلیل داستان

قوت‌ها و فرصت‌ها

  • جذابیت بالای داستان
  • لحظات شاد و طنز

موضوع

اجتماعی – فرهنگی

اهداف

  • سالم و بانشاط

مخاطب

متوسطه اول – پسرانه

راهنما

کتاب اولاً جزو کتاب‌های خوب و روان با دستمایه‌های طنز است. داستان موقعیت‌های طنز متعددی دارد البته برای حجم کتاب کمی تعدادش کم است. البته بعضی از طنزهایش را فقط متولدین دهه شصت و هفتاد می‌فهمند. در کل کتاب سرگرم‌کننده و خوبی است؛ و البته درون‌مایه اثر مایه‌های مذهبی و دینی جدی‌ای دارد برخلاف کارهای سرگرم‌کننده دیگر. یک از ویژگی‌های مثبت کتاب‌های نشر جمکران این است که عناصر سبک زندگی دینی در آن موج می‌زند. می‌تواند یک پیشنهاد خوب برای اولین رمان دانش‌آموزان باشد.

برش طلایی

«بیرون که رفتیم پدرش شروع کرد به گفتن اینکه: “مرغ بهترین جایزه است. این جایزه تمام تابستان تو را پر می‌کند. فایده هم دارد، تخم می‌گذارد.” دید اخمم درست نمی‌شود، ادامه داد: “پس چی می‌خواستی از این بهتر؟دوست داری مثل بچه‌های علاف وقتت را با توپ تلف کنی! نمی‌دونم چرا بعضی از پدر و مادرها یک مشت چیزای بدرد نخور می‌گیرن. پدرم وقتی من بچه بودم تابستان به من یک بره داد. من اون رو بردم بیابون… بدو بدو اتوبوس رفت.”»