داستان از به
داستان

از به

نویسنده: رضا امیرخانی
ناشر: نیستان
تعداد صفحات: 170

داستان در مورد دختری به نام فرانک است که پدر و مادر خود را در جنگ تحمیلی از دست داده است؛ و معلمشان موضوع «نامه‌ای به یک رزمنده» را به آن‌ها می‌دهد. فرانک نامه‌ای به یک خلبان می‌نویسد و در آن گله‌گذاری می‌کند که شما کاری نکردید و گذاشتید خلبان‌های صدام بیایند و با بمباران خانواده مرا از من بگیرند. داستان از اینجا شروع می‌شود و خواننده‌ از طریق نامه‌هایی که شخصیت‌های داستان به همدیگر می‌نویسند وارد دنیای داستان شده و با فرانک تا بزرگسالی همراه می‌شوند.


تحلیل داستان

قوت‌ها و فرصت‌ها

  • شروع بسیار درخشان و نوجوان‌پسند
  • سبک روایت خاص کتاب

ضعف‌ها و تهدیدها

  • 1-2 مورد موضوعات خاص اخلاقی در کتاب مطرح می‌شود

موضوع

اجتماعی – فرهنگی

اهداف

  • خودباوری
  • شناخت الگوهای عملی
  • ایمان به خدا و اولیای الهی

مخاطب

متوسطه اول – دخترانه

راهنما

شروع این داستان با نامه یک دختر جوان به یک رزمنده است. ایده‌ای که می‌تواند بعد از مطالعه کتاب تکلیفی برای دانش‌آموزان مدرسه باشد؛ یعنی هر دانش‌آموز برای یکی از رزمندگان نامه‌ای بنویسد؛ اما این اثر برای دانش‌آموزانی که سبک‌های روایت پیچیده را دوست دارند یا به موضوع خلبانی علاقه دارند کتاب مناسبی است.

برش طلایی

«مامان… مامان… تا حالا شما را به این اسم نخوانده بودم. الان این قضیه فرق می‌کند. حیف شد که نیامدی… ببخشید دستم خط می‌خورد… بدجوری می‌لرزد. توی هواپیما نشسته‌ام. ردیف اول. دو صندلی کنارم هست. یکی صندلی شما که خالی است. یکی هم صندلی شوهرتان مرتضی مشکات… که آن هم خالی است… ببخشید دستم می‌لرزد. حین پرواز تا حالا چیزی ننوشته بودم… شاید هم تقصیر خلبانش باشد. شاید ناشی باشد… نه… اشتباه خیال می‌کنید… جناب رحیم میریان را نمی‌گویم. الان او خلبان نیست…»